17.12.11

Prasówka i wróżby

W grudniu, jak co roku, kiedy normalni ludzi żyją świętami, prezentami itd, dziennikarze wrzucają piąty bieg. Podsumowania roku, zapowiedzi, numery świąteczne, noworoczne, ponoworoczne. I cisza na blogu.

A zatem...

W tym roku akcję Komiks Roku 2011 nadzoruje Dominika Węcławek. Typuje Bartek Sztybor, Maciek Pałka, Sylwia Kaźmierczak, Katarzyna Nowakowska i ja. I jak w zeszłym roku jest obsuwa. Ale jak ruszy, głosujcie. Ostrzegam, znów na naszych listach znalazły się jakieś dziwne, hipsterskie pozycje nie tłumaczone na nadwiślański. Ale w nominacjach są też ziny.

Adres się nie zmienił: www.komiksyroku.pl

W ostatnim "Przekroju" poszedł materiał o przedwojennych komiksach. Wystartował bowiem projekt
www.komiksowekronikipoznania.pl, archiwizujący komiksy z dawnej prasy ze stolicy Wielkopolski. A Adam Rusek przygotował już świetnie zredagowaną antologię przygód o Bezrobotnym Froncku. Jeśli Kulturze Gniewu uda się wydać to w przyszłym roku, będzie o czym pisać i rozmawiać.  Skoro już bawimy się w przepowiednie, to zapamiętajcie nazwisko Dzierżawska. 

Zofia Dzierżawska. Obok Marcina Podolca szykuje kolejny wymiatacz z młodego pokolenia. Możecie sprawdzić czytając jedyny naprawdę ciekawy polski komiks historyczny wydany w tym roku, antologię "Złote Pszczoły" o Żydach przedwojennej Warszawy. Mała próbka poniżej.

  Skoro już jesteśmy przy historii.

W najnowszym numerze "Take me" rozmawiam z Filipem Springerem o jego reportażach "Miedzianka". To miasteczko na Dolnym Śląsku, które dosłownie zapadło się pod ziemię. Poza tym na stronie "Take Me" redakcja zamieściła stary wywiad z Zografem.
Całość TUTAJ  I skoro już mówimy o podsumowaniach. To jeszcze nie jest podsumowanie, bo 2011 cały czas trwa i szykuje kilka niespodzianek.

4 komentarze:

Maciej Gierszewski pisze...

"Złote pszczoły" zdają się być pozycją obowiązkową i to jeszcze w tym roku, ha!

Anonimowy pisze...

normalni ludzie mają przed Świętami zapieprz w pracy, a nie godziny dumania nad tym, co im się w danym roku najbardziej podobało ;)

Rafal pisze...

Komiksowe Kroniki Poznania to projekt archiwizacji nie prasy wielkopolskiej, tylko pasków i seriali komiksowych z prasy wielkopolskiej (na razie poznańskiej).

Sebastian Frąckiewicz pisze...

Maciej: "Złote pszczoły" powinny ci się spodobać.

Anonimowy: dziennikarzom za dumanie płacą, to dumają:)

Rafał: Poprawiłem już. Błąd z rozpędu.